Menu Zamknij
Jak używać światłomierza

Zastosowanie światłomierza przychodzi na ratunek wszędzie tam, gdzie standardowy system pomiaru światła zainstalowany w naszym aparacie nie potrafi ocenić sytuacji.
Np. w przypadku ustalenia prawidłowej ekspozycji podczas posługiwania się lampami błyskowymi, zwłaszcza jeżeli nie wykorzystujemy systemu TTL.

Tradycyjny system pomiaru światła przez obiektyw zwany w skrócie znany ze współczesnych lustrzanek, świetnie sobie radzi ze światłem zastanym.
Jest to światło o charakterze ciągłym, posiadające odpowiednie parametry do oceny przez system pomiarowy aparatu.

W studiu fotograficznym mamy jednak do czynienia z olbrzymim błyskiem światła, w dodatku trwającym zaledwie ułamek sekundy.

Krok 1
Ustaw pożądaną moc błysku studyjnych lamp błyskowych.
Pamiętaj aby nigdy nie zaczynać od skrajnie wysokich wartości, co pozwoli Tobie na pewne „widełki” umożliwiające późniejszą regulacje mocy błysku.

Krok 2
Ustaw na aparacie czas ekspozycji, w przeważającej większości przypadków, odpowiedni czas synchronizacji lamp błyskowych z migawką aparatu będzie wynosił 1/200 s.
Jeżeli okaże się, że w tym czasie nie udało się naświetlić całej matrycy, skróć czas np. do 1/160 s, w taki sposób, aby migawka aparatu całkowicie synchronizowała się z błyskiem lampy. W taki sposób, aby nie pozostawały w kadrze niedoświetlone obszary.

Krok 3
Ustaw na na aparacie czułość ISO przy jakiej chcesz pracować

Krok 4
Wprowadź w ustawienia światłomierza takie same wartości czasu otwarcia migawki oraz wartości ISO, jak na aparacie.

Krok 5
Ten krok polega na przyłożeniu światłomierza do fotografowanego obiektu (np. do twarzy modelki) aktywuj specjalnym przyciskiem urządzenie i dokonaj testowego błysku lamp.

Krok 6
Po błysku na ekranie światłomierza automatycznie pokaże się wartość przysłony jaką należy ustawić na aparacie aby przy podanym wcześniej ISO wykonać prawidłowo naświetlone zdjęcie.

Jest na to kilka sposobów:

  • Regulując moc lamp, otrzymamy inny wynik ze światłomierza.
  • Zwiększając i zmniejszając odległość lamp od fotografowanego obiektu również otrzymamy inne wskazania. Będzie to jednak miało wpływ na charakter oświetlenia, co nie zawsze będzie dobre dla naszego zdjęcia.
  • Stosując inne wartości ISO również możemy otrzymać inną zadowalającą nas wartość przysłony. Jednak podwyższając czułość ISO ryzykujemy pogorszeniem jakości obrazu.

To na który ze sposobów się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od tego, który z nich nie wpłynie negatywnie na ostateczny wygląd fotografii.

Ogranicza nas też moc lamp zarówno w ich dolnym jak i górnym zakresie mocy.

Wielkość studia, ponieważ nie odstawimy lampy dalej niż pozwala na to ściana.

Oczywiście musimy się też liczyć z ograniczonymi wartościami ISO tak aby nie używać wartości na tyle wysokich aby pojawił się nieprzyjemny szum na zdjęciu.

Opanowanie sztuki lawirowania tymi czynnikami, w parze ze stosowaniem dobrej klasy światłomierzem powinno pozwolić na ustawienie prawidłowej ekspozycji.

Już wiesz jak używać światłomierza, jest to jednak tylko jeden z wielu elementów studia fotograficznego.
Jeżeli chcesz zdobyć więcej wiedzy, zobacz jakie kursy fotograficzne przygotowaliśmy dla Ciebie w IMAGE FOTO link

Zobacz też